نکات مدیریت سرور

آشنایی با پایگاه داده ZeroDB ، پایگاه داده ای با الگوریتمهای رمزنگاری

0 229

نرم افزار ZeroDB  یک نرم افزار متن باز مبتنی بر رمز نگاری end-to-end (مبدا و مقصد است) . این نرم افزار به زبان برنامه نویسی python نوشته شده است .

 

zerodb

 

 

رمزنگاری end-to-end یک نوع سیستم رمزنگاری در مبدا و مقصد است کاربرد آن برای زمانی است که داده ها قبل از رسیدن به مقصد، از یک محیط غیر امن عبور می کنند. این روش علاوه بر سرویسهای اینترنتی، در مخابرات دیجتال نیز بسیار پر اهمیت است.

ZeroDB داده ها را به گونه ای رمزگذاری می کند که کلاینت ها میتوانند بدون افشای اطلاعات رمزگشایی شده برای سرور پایگاه داده، رکورد ها را بازیابی کنند.

معماری و ساختار کلاینت- سرور در این روش به مانند همه سیستمهای مشابه است، اما منطق پرس و جو و کلید رمزگشایی در سمت کلاینت قرار داده شده است.

از آنجا که سرور هیچ اطلاعی از ماهیت داده ها ندارد، خطر نفوذ پذیری در سمت سرور به طور کلی حذف می شود. پس با این حساب، حتی اگر عده ای مهاجم بتوانند با موفقیت به سرور نفوذ کنند،

به هیچ داده قابل فهمی دسترسی نخواهند داشت. ZeroDB قادر است با حفظ تمام قابلیتهایی که از یک پایگاه داده مدرن انتظار میرود، یک رمزنگاری end-to-end انجام دهد.

ساختار این نرم افزار در عکس ذیل شرح داده شده است.

 

simple-protocol

 

و با توجه به اینکه منطق پرس و جو برای رمزگشایی در سمت سرویس گیرنده ها صورت میگیرد، در خواستهای موازی از ZeroDB به هیچ عنوان سرعت اجرای آن را کاهش نمی دهد.

تیم توسعه دهنده ZeroDB برای تست راه دور عملکردی این پایگاه داده، یک فایل متنی حدودا ۲۵۰ مگابایتی را که به صورت رمزگذاری شده بود،

در یکی از آرشیوها جستجو کردند و این در حالی بود که سرور در ایالت اورگان و کلاینت در سانفرانسیسکو قرار داشت. نتیجه مطلوب زمان ۰٫۵ ثانیه به دست آمده در این تست، بر مناسب بودن طراحی الگوریتمها، صحه گذاشت.

نرم افزار پایگاه داده ZeroDB، بنا به اعلان رسمی شرکت طراح، متن باز اعلام شده و از تمام توسعه دهنده ها خواسته شده تا با به کار گیری آن و یافتن خطاها و توسعه این نرم افزار، در ارتقاء آن مشارکت کنند.

برای مطالعه سورس کد این پایگاه داده و مستندات آن، به  آدرس ذیل مراجعه نمایید.

 

http://blog.zerodb.io/zerodb-open-source-announcement/

https://github.com/zero-db/zerodb/

مستندات آموزشی در لینک ذیل مطلعه نمایید.

http://docs.zerodb.io/

 

 

 

در باره نویسنده / 

BlogAdmin

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *